Nové odborné články
Koncem minulého roku a během ledna 2024 vyšlo několik nových odborných článků, na kterých se podíleli členky a členové našeho výzkumného týmu.
“Wait, really, stop, stop!”: Go-along interviews with visually disabled people and the pitfalls of ableist methodologies
- PORKERTOVÁ, H., OSMAN, R., POSPÍŠILOVÁ, L., DOBOŠ, P., KOPECKÁ, Z. (2024): “Wait, really, stop, stop!”: Go-along interviews with visually disabled people and the pitfalls of ableist methodologies. Qualitative Research. [online first]
- Článek se věnuje problémům souvisejících s prováděním rozhovorů s lidmi se zrakovým postižením při geografickém studiu zkušeností nevidomých s městským prostorem.
Having a garden or being in the city? The trade-offs and strategies of young middle-class families in Prague
- HORŇÁKOVÁ, M., ŠPAČKOVÁ, P. (2024): Having a garden or being in the city? The trade-offs and strategies of young middle-class families in Prague. Journal of Urban Affairs. [online first]
- Studie využívá koncept životní dráhy a zkoumá proces rozhodování o přestěhování v postsocialistickém městě a to, jak se potřeby a preference v oblasti bydlení střetávají s tím, co je pro mladé rodiny ze střední třídy dostupné.
In praise of (spatial) bundles
- ARRIBAS-BEL, D., FLEISCHMANN, M. (2023): In praise of (spatial) bundles. Environment and Planning B: Urban Analytics and City Science, 51, 1, 3-6.
- Jedná se o editorial, který se zaměřujeme pozornost na přístup ke klasifikaci (městské) krajiny, tzv. spatial bundles.
Clustergram: Visualization and diagnostics for cluster analysis
- FLEISCHMANN, M., (2023): Clustergram: Visualization and diagnostics for cluster analysis. Journal of Open Source Software, 8, 89, 5240.
- Tento článek představuje balíček Python s názvem clustergram, který nabízí nástroje pro analýzu řešení shlukování a vizualizaci chování pozorování ve vztahu k testovanému rozsahu možností počtu tříd, což umožňuje hlubší pochopení chování pozorování rozdělených do tříd a informovanější rozhodování o optimálním počtu tříd.
Inequalities in experiencing urban functions. An exploration of human digital (geo-)footprints
- CALAFIORE, A., SAMARDZHIEV, K., ROWE, F., FLEISCHMANN, M., ARRIBAS-BEL, D. (2023): Inequalities in experiencing urban functions. An exploration of human digital (geo-)footprints. Environment and Planning B: Urban Analytics and City Science. [online first]
- Tato studie využívá data s vysokým časoprostorovým rozlišením, která poskytuje Spectus.ai, a jejím cílem je zjistit, jak úroveň deprivace v oblasti, kde lidé žijí, ovlivňuje typy městského prostředí, které pravděpodobněji využívají pro své každodenní činnosti.