Martin Fleischmann MSc. Ph.D.
Legerova 5
cal.com/martinfleis/office-hours
Pracoviště
Přírodovědecká fakulta
katedra sociální geografie a regionálního rozvoje
Odkazy
-
Martin je členem Urbánní a regionální laboratoře na Univerzitě Karlově v Praze a Geographic Data Science Lab na University of Liverpool a alumni Urban Design Studies Unit na University of Strathclyde. Získal doktorát z architektury na University of Strathclyde v Glasgow, kde se věnoval městské morfologii a kvantitativním aspektům charakterizujícím podobu měst. Je držitelem titulů v oborech urban design (University of Strathclyde, 2017) a architektura a urbanismus (České vysoké učení technické v Praze, 2015).
Když se nevěnuje výzkumu, píše open source software, propaguje otevřenou vědu a pomáhá ostatním s jejich daty.
Jeho výzkumný zájem spočívá v morfologii měst a prostorové data science se zaměřením na kvantitativní analýzu a klasifikaci městských forem, dálkový průzkum Země a umělou inteligenci, kombinující architektonické aspekty popisu měst, sociální geografie a datové vědy.
Martin je autorem nebo maintainerem řady open source vědeckého softwaru. Vyvinul momepy, open source toolkit pro měření městské morfologie pro Python poskytující širokou škálu nástrojů pro morfometrickou analýzu. Od roku 2019 je Martin členem vývojového týmu GeoPandas, open source knihovny pro Python pro geografická data. V roce 2020 se připojil k vývojovému týmu PySAL, knihovny pro Python pro prostorovou statistickou analýzu. Kromě toho pravidelně přispívá do dalších open source projektů a vyvíjí vlastní knihovny jako Clustergram pro vizualizaci cluster analýzy nebo Xvec pro práci s vektorovými datovými kostkami.
Více informací naleznete na martinfleischmann.net.
-
Web of Science a Scopus
Odborné články
-
Témata bakalářských a diplomových prací
Studenti jsou zváni k vypracování bakalářských nebo magisterských prací na témata související s probíhajícími výzkumnými projekty a s obecným rozsahem práce týmu. Až na některé výjimky z oblasti městské morfologie se očekává využití především kvantitativních metod.
Projekty mohou být psány v českém nebo anglickém jazyce.
Urbánní morfologie
Kultura a politika a jejich vliv na podobu městského rozvoje
Ohlasy minulosti v podobě našich měst
Projekt bude kvantitativně zkoumat vztah mezi tím, jak jsou města budována, a kulturním a politickým kontextem, který to ovlivnil. Rozsah může být různý, od lokálních až po globální případy využití.
Sociální rozmanitost bydlení
Schopnost typů bydlení hostit populaci z různých socioekonomických skupin obyvatelstva se liší, ale je z velké části nezmapovaná. Práce se zaměří na vybrané aspekty složení obyvatelstva a zhodnotí, jak různé typy bydlení (např. rodinné domy, bloková zástavba, sídliště) odpovídají různým skupinám obyvatelstva.
Prostorové rozmístění občanské vybavenosti ve vztahu k propojenosti uliční sítě v Praze.
Rozmístění občanské vybavenosti následuje strukturu měst, zejména v návaznosti na konfiguraci uliční sítě, hustotu obyvatelstva a hlavní dopravní uzly (např. stanice metra). Projekt bude zkoumat vliv těchto složek na prostorové rozmístění bodů zájmu v Praze. Projekt bude realizován ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).
Klasifikace městského prostředí
Složitost městského prostředí je nepřeberná. Abychom s ním mohli pracovat, potřebujeme redukovat její dimenzionalitu na soubor kategorií zhruba reprezentující celek. Studenti jsou vyzváni, aby takovou klasifikaci, zachycující vybrané perspektivy městské analytiky, vytvořili, popsali a zhodnotili její prostorové aspekty.
Lidé: prostorový rozměr chování
Cílem projektu je vyvinout kvantitativní klasifikaci obyvatelstva na základě vybraných aspektů lidského chování (např. vzorců používání internetu či každodenní mobility).
Místa: co je kolem
Klasifikace městského prostoru podle jeho funkce. Kde najdeme specifické kategorie míst zájmu? Která místa jsou dostupnější než ostatní? Proč tomu tak je?
Satelitní snímkování a město
Ve výjimečných případech se studenti mohou ucházet o projekty spadající pod dálkový průzkum země. Toto téma je podmíněno použitím metod napsaných v Pythonu.
Podívejte se na neviditelné: kolik toho lze snímat shora?
Posouzení schopnosti multispektrálních satelitních snímků vycítit různé aspekty městského prostředí. Víme, že můžeme přímo zachytit určité složky měst (vzpomeňme na zeleň, teplo, emise a land cover), ale další aspekty lze vidět nepřímo. Můžeme vycítit bohatství? Deprivaci? Rozmanitost obyvatelstva? Tento projekt bude zkoumat možnosti volně dostupných satelitních snímků předpovídat koncepty urbanizovaného života, které nejsou bezprostředně viditelné.
Spatial data science a pokročilé metody kvantitativní geografie
Návrhy metodicky spadající pod spatial data science a využití pokročilých metod kvantitativní geografie jsou obecně vítány i na jiná než výše uvedená témata.
Problém měnitelné plošné jednotky v městském prostředí
Problém měnitelné územní jednotky (Modifiable Areal Unit Problem, MAUP) se zabývá výběrem prostorové jednotky pro analytické potřeby a jejími dopady na výsledky analýzy. Města jsou známá svou heterogenitou a prostorová jednotka vhodná pro historické jádro může být nevhodná v kontextu modernistických sídlišť. Tento projekt by měl tuto otázku prozkoumat a posoudit vhodnost běžně používaných prostorových jednotek a problémy, které mohou přinášet.
Vliv chybné topologie polygonálního pokrytí na metody prostorové statistiky
Prostorová statistika často spoléhá na datové struktury odrážející topologické vztahy jednotlivých pozorování. Pokud však předpokládané polygonální pokrytí není topologicky správné, je detekce vztahů ovlivněna. To následně ovlivňuje výsledky statistických metod závislých na topologii. Tato práce má za cíl zmapovat běžné problémy v topologii pokrytí a posoudit jejich dopad na výsledné statistiky.